Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

WĘDRÓWKI PYZY

wedrowki pyzy 01

"Matulu, matulu, ta Pyza ma oczy
Ja Pyzę na łyzę a ona jak skoczy"

Malutka Pyza, ulepiona przez wiejską gospodynię i przeznaczona do konsumpcji korzysta z okazji wymykając sie spod łyżki. Chowając się za komodą sprawia iż nikt nie może jej znaleźć. Zaraz później, z pomocą namalowanych łowiczanek, zdobywa ich reginalny strój i tak ubrana wyrusza w wielki i szeroki świat gdzie czekają na nią przygody i niespodzianki. Śpiewając po polnych dróżkach poznaje nowych przyjaciół oraz miejsca o których dotąd nie miała pojęcia. Jest świadkiem wesela na Kujawach, pomaga drwalom przy budowie zniszczonego domu a także płynie prądem rzeki na wodnym wianku. Zawsze towarzyszy jej uśmiech i skoczna piosenka.

wedrowki pyzy 02 wedrowki pyzy 03

- czołówka "Wędrówki Pyzy"

Pamiętacie ten tekst z pierwszego odcinka przygód o małej Pyzie? Tak to się wszystko zaczęło. Jednak zanim powstał trzynastoodcinkowy serial animowany dla najmłodszych Pyza pojawiła się na kartach książki. Pierwsze jej opowiadania powstały przed II wojną światową, w 1938 roku. Wtedy to kluseczka wędrowała po przedwojennych granicach Polski łącznie z Lwowem i Wilnem. Po wojnie zaś zmienił się ustrój i trzeba to było - zgodnie z duchem czasu - dorzucić bohaterce nowsze zadania. Pyza podczas swoich wędrówek spotyka kaszubską gospodynie ale i także radzieckiego budowniczego Pałacu Kultury. Tańczy do ludowych melodii, ale i wzorem robotnic siada na traktor.

“I na pierwszym traktorze jedzie Pyza i orze,
wiatr w chusteczkę jej furka czerwoną.
Stoi w bruździe obsługa, a mechanik aż mruga:
- Nie na darmo tę Pyzę chwalono!”

wedrowki pyzy 04 wedrowki pyzy 05

- "Umieszczenie tych fragmentów było warunkiem ukazania się książki postawionym mamie przez ludzi, którzy w ówczesnej „socjalistycznej Polsce” narzucali twórcom obowiązujące treści - zaznacza Krzysztof Moszyński, syn Januszewskiej. - Znacznie łatwiej niż o radzieckim robotniku przyszło mamie pisać o brygadach młodzieżowych, którym Pyza pomaga w pracy. Mimo narzucanej przez władze ideologicznej otoczki, konieczność odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych była powszechnie akceptowana. Ja także, za aprobatą Mamy, pracowałem podczas wakacji w „ochotniczych” brygadach Służby Polsce w Nowej Hucie i na Mazurach."

Po namyśle i syn autorki, i wydawnictwo zdecydowali się pozostawić w książeczce „socjalistyczne” fragmenty, jako znak czasów i historyczną pamiątkę.

wedrowki pyzy 06 wedrowki pyzy 07

Książka, książką jednak serial jest zupełnie inny. Nie ma tam żadnych aluzji historycznych, nie ma wielkich budowniczych czy traktorów. Słowem - brak elementów socjalistycznych ale za to jest jak najbardziej folklor. I to z mocnym przytupem. Odcinki z przygód Pyzy, które możemy obejrzeć w internecie bez żadnego problemu, zostały wyprodukowane w latach 1977-1983. Śledząc poczynania bohaterki zapoznajemy się z kultura i tradycją różnych regionów Polski. Oglądamy stroje, tradycje a także mamy możliwość posłuchania też wspaniałej muzyki oraz piosenek granych na swojska nutę.

Przykładowo już w pierwszym odcinku, który przedstawia nam ucieczkę Pyzy mamy możliwość obejrzenia widoku typowej wiejskiej chaty zaś w następnych oglądamy zycie krakowskiego rynku, pierniki toruńskie, posłuchamy piosenki o jaworowych ludziach czy też o krakowiaku, weźmiemy udział w wiejskim weselu i zobaczymy jeszcze dużo, dużo więcej folkloru.