Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

RODZINA LEŚNIEWSKICH

rodzina lesniewskich 01 Wszystkim ludziom, co do pracy spieszą,
 i tramwajom, co po szynach mkną, 
 wszystkim kwiatom, co się słońcem cieszą, 
 wszystkim kotom, co na oknach śpią; 
 listonoszom roznoszącym listy 
 i uczniowi, co do szkoły gna, 
 i gołębiom szarym jak dzień mglisty –
 wesołego powszedniego dnia!

 Mamom, które walczą z porządkami,
 i tatusiom, którym czasu brak,
 i maluchom nad ich zabawkami,
 i babuniom zabieganym tak;
 ekspedientce i starszemu panu,
 co na skwerek wyprowadza psa,
 strunom skrzypiec, gitar, fortepianów –
 wesołego powszedniego dnia!


Podstawą do nakręcenia serialu "Rodzina Leśniewskich" była książka autorstwa Krystyny Boglar "Nie głaskać kota pod włos". Wyprodukowany w końcówce lat 80-tych swoją premierę miał, a jakże, w kinie niedzielnego Teleranka 1 lutego 1981 roku. Siedem odcinków, które widzowie mieli okazję obejrzeć na ekranach telewizorów przedstawiało codzienne życie pewnej sympatycznej, warszawskiej rodziny: zapracowanego ojca (Krzysztof Kowalewski), zabieganej matki (Krystyna Sienkiewicz) oraz ich czworga dzieci: 15-letniej Agnieszki (Agata Młynarska), 14-letniego Leszka (Maciej Strojny) oraz siedmioletnich bliźniąt (Magdalena Scholl i Tomasz Brzeziński) zwanych Bąblami. Pomimo iż serial pokazuje nam warszawską rodzinę to ciekawostką jest to, że był kręcony w Łodzi.

rodzina lesniewskich 02 rodzina lesniewskich 03

- Ja będę chorowała na świnkę a ty będziesz chorował na anginę.
- Ja się nie bawię. Ty sobie najlepsze choroby wybierasz !

Główną osią przewijającą się przez serial są oczywiście studia mamy oraz codzienne problemy rodzinne, która to rodzina musi sobie rozwiązać sama (mama jest zajęta nauką do egzaminów lub jest nieobecna bowiem wyszła studiować). Wychodzą z tego śmieszne sytuacje.

– Wy jesteście rodzeństwo?
– Nie, my jesteśmy bliźniaki.
– Jednojajeczne.

rodzina lesniewskich 04 rodzina lesniewskich 05

Mimo iż serial ten składał się z siedmiu odcinków to przez całość przewinęła się niezliczona plejada aktorów. Krystyna Sienkiewicz, Krzysztof Kowalewski, Agata Młynarska. Oprócz nich gościnnie wystąpili m.in. Stanisław Bareja, Alina Janowska, Kazimierz Kaczor, Wojciech Młynarski, Wojciech Siemion, Kazimierz Kaczor, Kazimierz Wichniarz. Warto też zwrócić uwagę na aktora Jana Himilsbacha, który w tym serialu miał aż cztery role do zagrania. Był tragarzem z firmy przeprowadzkowej, beduinem z wielbłądem, świętym mikołajem oraz portierem na uniwersytecie. Ot taka fucha :)

rodzina lesniewskich 06 rodzina lesniewskich 07

Magdalena Scholl grająca jednego z Bąbli tak wspomina jak dostała się do tego serialu:
"Wydelegowano z mojego przedszkola piątkę dzieciaków, które następnego dnia miały stawić się w studiu SEMAFOR. Poszłam tam w spodniach w kratkę, ubrudzona dżemem. Nawet przez myśl mi nie przemknęło, że a nuż mogą mnie wybrać. Nawet nie pamiętałam, że w przedszkolu były przesłuchania. Gdy weszłyśmy z mamamą do studia, zobaczyłyśmy , że wszystkie dzieci były wystrojone: chłopcy mieli garnitury, a dziewczynki były do głów w kokardach. Wyszedł pan Berestowski, wskazał na mnie palcem i powiedział: "Ty". Nie wiedziałam, o co mu chodzi. Kazał przeczytać mi tekst. Przeczytałam. Wziął moją mamę i z nią załatwiał resztę spraw. I tak trafiłam na plan."

A propo's Wojciecha Młynarskiego, który zagrał epizodzik w tym serialu a mianowicię kierowcę podobnego do Wojciecha Młynarskiego, mimo iż nie było mu dane zagrać wspólnie z jego córką - Agatą (być może miał okazje podpatrzeć jak gra) to właśnie on napisał tekst końcowej piosenki "Wszystkim ludziom co do pracy spieszą". Całą muzykę do tego serialu skomponował Czesław Niemen. W 1982 roku z wytwórnii Rogot wyszła kaseta "Przeprowadzka" na której znalazła się ścieżka dźwiękowa z tego serialu a także dodatkowo piosenka i muzyka z serialu "Przygrywka".

- czołówka serialu (Czesław Niemen)

- piosenka "Wesołego dnia"

rodzina lesniewskich 08 rodzina lesniewskich 09

Sceny oczywiście grano nie po kolei. Ostatnią sceną to była scena imienin mamy, która w rzeczywistości pojawia się w drugim odcinku. Słodka scena w której Bąble przebrane za aniołki deklamują wierszyk. Scena ta, mimo iż wygląda przezabawnie serialowej Magdzie Scholl nie kojarzy się najlepiej bo jak wspomina w późniejszym wywiadzie kojarzy się jej wyłącznie z ... rzyganiem bowiem na ekipę czekał ogromny tort a Magda wraz z Tomkiem zaczęli wyjadać słodkości. Na efekt czyli zatrucie a co za tym idzie wymiotowanie nie trzeba było długo czekać :)

Dwa lata później po emisji serialu ponownie przemontowano odcinki i powstał 90 minutowy film kinowy.

rodzina lesniewskich 10 rodzina lesniewskich 11

"Rodzina Leśniewskich" zyskała sympatię i duże uznanie widzów co przełożyło się na nagrody i wyróżnienia m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów oraz Brązowe Koziołki na festiwalu Ale Kino! w Poznaniu.