Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PORWANIE BALTAZARA GĄBKI

porwanie baltazara gabki 01 porwanie baltazara gabki 02

Dawno, dawno temu, w Krainie Deszczowców zaginął sławny badacz latający żab - profesor Baltazar Gąbka. Z Krakowa na ratunek wyrusza ekspedycja ratunkowa kierowana przez niemniej słynnego podróżnika - Wawelskiego Smoka, któremu w niebezpiecznej wyprawie towarzyszy książęcy kucharz Bartolini Bartłomiej, herbu Zielona pietruszka. Ich śladem podąża tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców.

porwanie baltazara gabki 03 porwanie baltazara gabki 04

Tak się zaczyna wielka przygoda oraz takim wstępem rozpoczyna się każdy z trzynastu odcinków serialu "Porwanie Baltazara Gąbki", który powstał na podstawie opowieści Stanisława Pagaczewskiego w Studio Filmów Rysunkowych Bielsku-Białej. Każdy z trzynastu odcinków opowiadał o nowym miejscu i nowych przeciwnościach z którymi spotykali się bohaterowie. Byli np. dobrzy zbójcy, smok mlekopij, kraina króla Słoneczko a także kraina Deszczowców w którym to bohaterowie stoczyli bitwę by uwolnić słynnego profesora.

porwanie baltazara gabki 05 porwanie baltazara gabki 06

Zanim bohaterowie dojdą do wymarzonego celu będą zmuszeni stawić czoła przeciwnościom ze strony upartego osobnika, którym jest wspomniany we wstępie Don Pedro a w zasadzie to Don Pedro de Pommidore, szpieg z krainy deszczowców posługujący się kryptonimem "X-54", który śledził cały czas bohaterów a momentami musiał być o krok przed nimi by zastawić zabójczą pułapkę. Jego głos "Karramba" chyba kojarzył się wszystkim z tym niecnym aczkolwiek momentami gamoniowatym osobnikiem. Głosu Don Pedro użyczył Wiesław Michnikowski.

Bartłomiej Bartolini: Mamma mia! Posolona herbata!
Smok Wawelski: A to co jest? Dżem z muchomorów?
Bartłomiej Bartolini: Z… muchomorów… O mamma mia! Zdrada!

porwanie baltazara gabki 07 porwanie baltazara gabki 08

Kolejną - śmieszną postacią jest oczywiście królewski kucharz - Bartolini Bartłomiej, który równie dobrze potrafił pitrasić jak lamentować w każdej niebezpiecznej sytuacji oraz złorzeczyć. Jego okrzyki "Mamma Mia!" zna chyba już każdy z nas. Najbardziej też lubił wypoczywać i opalać co było widać w krainie króla Słoneczko.

Do stu tysięcy dziurawych łyżeczek!
Do stu tysięcy połamanych widelców!
Do stu tysięcy wyostrzonych noży!
Mamma mia!

Warto zaznaczyć iż mimo że serial ten rozgrywał się za panowania Króla Kraka czyli gdzieś koło VII wieku to autor opowiadania jak i animatorzy poszli naprzód i połączyli czasy wczesnego średniowiecza z obecnymi czasami oraz wyposażyli dwór w takie urządzenia jak samochody, radia, zbójników w zamki szyfrowe. W skrócie - w epokę Kraka wkroczyła technologia XX wieku.

Sezamie, otwórz się! Aha, znowu wszystko pomyliłem! Szlachetni panowie! Zapomniałem, że to już dwudziesty… dwudziesty? Dwudziesty wiek! (Zbliżenie na zamek szyfrowy). Jeden, dwa, trzy, yyy… ile? Cztery? Pięć! 

porwanie baltazara gabki 09 porwanie baltazara gabki 10

Każdy z odcinków trwał około 6-7 minut. Pierwsza emisja tych odcinków datowana jest na lata 1969-1970 i potem była sukcesywnie wznawiana by kolejne młode pokolenia mogły ją oglądać.

"Porwanie Baltazara Gąbki" to nie tylko książka oraz serial animowany ale też i spektakl teatralny. Jak na razie zauważyłem iż był on grany w warszawskim teatrze Capitol oraz w krakowskim teatrze Groteska. Jeśli jeszcze grają to warto zabrać pociechy i zobaczyć jak współcześni aktorzy widzą teraz tę bajkę.