Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


ZESZYTY SZKOLNE


zeszyty szkolne

Zeszyty tak jak i cała wyprawka dla ucznia (w tym i podręczniki) kompletowano od końca roku szkolnego. Zeszyty były pierwszym produktem jakie "rzucano" do sklepów w trakcie wakacji. Najpierw rzucano zeszyty w kratkę a następnie w linie.
Czasy PRL to czasy "ponurych" kolorystycznie zeszytów. Wyblakłe, niebieskie czy beżowe okładki wcale nie przyciągały wzrokiem dzieci. Zeszyty były po prostu nijakie. Dlatego by poprawić nieco kolory tych zeszytów wymyślono okładki na zeszyty. Dodatkowo dla urozmaicenia wymyślono też odpowiednie nalepki na zeszyty szkolne, które troszkę ubarwiały całość.

okładka na zeszyty szkolne okładka na zeszyty szkolne

naklejki na zeszyty szkolne

Rodzaje zeszytów chyba pozostały takie jak i teraz są: w kratkę, w trzy linie, w jedną linię, gładkie (czyste) oraz w pięciolinię (do lekcji muzyki). Były również zeszyty papierów kolorowych, nieodzowne w szkole podstawowej na lekcjach plastyki czy zajęciach praktyczno-technicznych (ZPT).

zeszyty szkolne zeszyt papierów kolorowanych

Oprócz tych wszystkich rodzajów dzienniczek istniał jeszcze jeden - ważny zeszyt. Był to bowiem "Dzienniczek ucznia". Dla jednych fajny a dla innych to była prawdziwa zmora. W tym dzienniczku nauczycielki czy nauczyciele wpisywały oceny oraz ewentualne uwagi o złym zachowaniu. Takie oceny czy uwagi musiały być podpisane przez rodziców i pokazane nauczycielowi już następnego dnia co nie było to takie zabawne.

blok rysunkowy

zeszyty szkolne zeszyt do nut

Nie zapomnijmy też o zeszycie do plastyki czyli bloku rysunkowym - największym zeszycie spośród całej kolekcji zeszytów.

zeszyty szkolne zeszyty szkolne

Niektóre z tych zeszytów miały charakter albo wychowawczy, albo propagandowy. Na ich okładkach drukowano informacje o przestrzeganiu bezpieczeństwa na drodze lub bezpieczeństwa higieny pracy. Inne zaś na swych okładkach przybliżały wizerunki ludzi związany z systemem komunistycznym.

rygi

Oczywiście w każdym zeszycie musiały być (teraz chyba też tak jest) obowiązkowo marginesy. Kiedyś zeszytów z marginesami nie produkowano więc dziatwa szkolna musiała sama je przy pomocy linijki robić. Marginesy były miejscem na datę danej lekcji oraz miejscem na uwagi nauczyciela, który sprawdzał pracę domową albo wpisywał jakieś uwagi.