Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

JĘZYK POLSKI


Tutaj prym wiodły dwie książki. Mianowicie były to "Litery" Ewy i Feliksa Przyłubskich oraz "Elementarz" Mariana Falskiego.
Suplementem do nauki czytania dla pierwszoklasistów była książka Ireny Słońskiej "W szkole i na wakacjach"
Elementarz ze względu na przepiękne ilustracje Janusza Grabiańskiego cieszył nasze oczy i z powodzeniem mógłby być wykorzystywany do nauki dzisiejszego pokolenia dzieci, z tym że dzisiejsze pokolenie ma zupełnie inny, przygotowany pod ich wiedzę elementarz. Obie książki to dla niektórych z nas rozpoczęcie przygody z czytaniem (choć moja się zaczęła w wieku 4 lat kiedy wziąłem do ręki Świat Młodych z komiksem :) ).

LITERY
Ten podręcznik do nauki czytania został opracowany przez Ewę i Feliksa Przyłubskich. Powstały dwie wersje tej książki które różniły się okładką. Na obydwu tych okładkach patrzyła na nas dziewczynka, która była tak jakby przewodnikiem po całej książce czyli Dorotka. Starsza wersja od nowszej oprócz okładki różniła się tym iż w niej były pododawana czarno-białe zdjęcia "z życia szkoły" których to w późniejszej wersji zabrakło. Rysunki do tego podręcznika stworzył Mieczysław Kwacz, artysta, malarz i grafik.

Litery Litery

Litery Litery

MARIAN FALSKI "ELEMENTARZ"

Elementarz

Ten elementarz to najdłużej funkcjonujący podręcznik do czytania i pisania na świecie. Z niego uczyło się w Polsce wiele pokoleń. Wierzę, że większość z Was przechowuje ten podręcznik na swoich półkach jako sentyment do swego dzieciństwa.
Pierwsze wydanie tego podręcznika datowane jest na 1910 rok, kiedy to pod tytułem "Nauka czytania i pisania dla dzieci" pojawiło się w sprzedaży i zrewolucjonizowało metodykę nauki czytania w Polsce. W roku 1949 pojawił się pierwszy powojenny elementarz dla dzieci, zawierający elementy ideologii komunistycznej
"Ta wersja czasów socrealizmu wydaje się także – wedle dzisiejszych kanonów – najbardziej niepedagogiczna. Nieszczęście goni nieszczęście, dzieci stresowane są w co drugiej czytance. 'Morusek (to pies) goni kogutka. Morusek go dogoni. Morusek go udusi' - straszy Falski. [...] Lub wiersz o komarze, który spadł z drzewa. Mimo wysiłków całej leśnej entomologicznej rodziny, kona. A konając prosi: 'Pochowajcie mnie w leszczynie. Grób usypcie mi w gęstwinie'". (źródło: Piotr Sarzyński, Polityka)

Elementarz

Elementarz

Unowocześniona wersja elementarza pojawiła się w 1954 roku i przetrwała siedemnaście lat.
"Elementarz ujawnia swoje kolejne wcielenie. Mniej smutne (bez komara i kogutka, bez Moruska i bolących zębów) i mniej ideologiczne (bez Bieruta, Rokossowskiego, pionierów i Nowej Huty). Za to bardziej kolorowe i wesołe. Dzieci są pogodne, a świat wydaje się ładniejszy. Ta wersja przetrwała siedemnaście lat, choć autor bezskutecznie już od połowy lat sześćdziesiątych domagał się unowocześnienia podręcznika" - pisał Piotr Szarzyński (Polityka).

Elementarz

W 1974 roku, tuż po śmierci autora pojawia się ostatnia wersja tego podręcznika zawierająca unowocześnione ilustracje Janusza Grabiańskiego. Zaktualizowano w nim teksty i wersja ta niezmiennie cieszy się dużą popularnością do dziś.
Bohaterami elementarza są Ala i As. Aczkolwiek we wcześniejszych wydaniach elementarza Ala nie miała psa Asa ale miała kota.

IRENA SŁOŃSKA "W SZKOLE I NA WAKACJACH"

W szkole i na wakacjach W szkole i na wakacjach

Oprócz Liter i wspomnianego elementarza istniała jeszcze książka Ireny Słońskiej "W szkole i na wakacjach". Po raz pierwszy pojawił się w 1978 roku i był wznawiany aż 14-krotnie. Cała treść jaka znalazła się w tej książce była pisana akurat dla siedmiolatków a pięknę i proste ilustracje pobudzały wyobraźnię. Podręcznik ten jak wpomniałem wcześniej był traktowany jako dodatek do nauki czytania dla pierwszoklasistów. Zapewne był czytany już od drugiego półrocza pierwszej klasy, kiedy to pierwszoklasiści poznali już wszystkie litery. Większość z nas - tak jak i ja - lubi wracać do tych czytanek z dzieciństwa. Warto się zaopatrzyć w te książki i położyć je na swojej półce.

W szkole i na wakacjach

JĘZYK POLSKI - ĆWICZENIA

Język polski - ćwiczenia

Kiedy już tak wszyscy spokojnie przebrnęliśmy przez wszystkie litery, nauczyliśmy się je rozpoznawać a także i pisać to musieliśmy sprawdzić swoją wiedzę oraz ją przyswajać. Służyły do tego specjalne ćwiczenia z języka polskiego, które tak jak i w przypadku książki "W szkole i na wakacjach" zaczeliśmy stosować w drugim półroczu. Ćwiczenia te były też ilustrowane i polegały głównie na pisaniu w przygotowanym do tego miejscu poznanych literek. Raz trzeba było ułożyć wyraz z rozsypanych części, innym razem przeczytać tekst i przepisać wskazane wyrazy a jeszcze innym razem opisać to co się widziało na załączonym obrazku.

Język polski - ćwiczenia